Wymiennik wody

Wymiennik wody to kluczowy element instalacji CWU. Może warto rozwinąć ten skrót, by lepiej zrozumieć, z czym mamy do czynienia. Instalacje CWU to systemy ciepłej wody użytkowej. Bez ich działania komfortowe użytkowanie domu byłoby po prostu niemożliwe, stąd ich sprawność i wydajność to kwestia kluczowa. Decydując się na konkretny typ wymiennika ciepłej wody, należy mieć na uwadze źródła energii – ich typ, lokalizację oraz dostępność. Trzeba też dysponować choćby ogólną prognozą zużycia medium, by wydajność instalowanego systemu zaspokoiła wszystkie potrzeby.

Typy wymienników wody: przepływowe i pojemnościowe

W naszej ofercie znajdziesz zarówno wymienniki przepływowe, jak i pojemnościowe. Dobór konkretnego rozwiązania podyktowany jest charakterystyką miejsca, możliwościami technicznymi i oczekiwaną wydajnością. Systemy przepływowe mają te zaletę, że pozwalają czerpać wodę przez nieograniczony czas, ale co bardzo istotne – siła i intensywność strumienia, a także temperatura wody, zależne są od mocy grzewczej urządzeń podgrzewających. W wypadku systemów pojemnościowych trzeba natomiast liczyć się ze spadkami temperatury użytkowanej wody. Ograniczeniem jest również pojemność samego zbiornika. Najogólniej rzecz ujmując, można zatem zauważyć, że urządzenia przepływowe grzeją wodę na bieżąco, podczas gdy pojemnościowe zwiększają temperaturę określonej porcji medium, po czym muszą powtarzać zabieg podgrzewania na kolejnej jednostce pojemności.

Wady i zalety przepływowych i pojemnościowych wymienników wody

Dość dotkliwą wadą podgrzewaczy przepływowych jest zmienny strumień wody ciepłej. Jeśli jednocześnie korzysta się z dwóch lub więcej punktów czerpania, można mieć pewność, ze wpłynie to na komfort i sprawność poboru. Innym mankamentem systemów przepływowych jest fakt, że kiedy bateria znajduje się w znacznej odległości od podgrzewacza, trzeba odczekać dłuższy czas, by ciepła woda pojawiła się w kranie.

Zaletą urządzeń pojemnościowych jest zaś fakt, że mogą współpracować praktycznie z każdym źródłem ciepła. Nie ma zatem znaczenia, czy woda podgrzewana jest kotłem gazowym, piecem na paliwo stałe, instalacją słoneczną, czy pompą ciepła. Innym atutem zasobników jest ich pojemność, sięgająca niekiedy i dwustu litrów, co przy pracy cyklicznej pozwala na zabezpieczenie wszystkich potrzeb domowników. W układach tego typu szybko też dochodzi do podgrzania wody, gdy część zasobnika zostanie zużyta. Należy jednak pamiętać, że dłuższe magazynowanie ciepłej wody prowadzi do utraty części energii, a zgodnie z badaniami szacuje się, że każdej doby ze stu litrów wody „ucieka” około 1kWh energii cieplnej.

Jeśli więc rozważasz wybór konkretnego systemu, a co za tym idzie – wymiennika wody, skontaktuj się z nami już dziś. Zapewniamy, że możesz liczyć na doświadczenie i wsparcie naszych fachowców, którzy doradza Ci, z jakiego rozwiązania najlepiej skorzystać w konkretnych warunkach. Zapewniamy też wsparcie montażowe oraz pomoc w ewentualnym serwisie oraz konserwacji.