Zasada działania wymienników ciepła opiera się na zjawiskach przewodzenia i konwekcji. Zadaniem tych urządzeń jest wymiana ciepła pomiędzy dwoma płynami, dlatego z powodzeniem wykorzystywane są one na przykład w systemach klimatyzacji. Dzięki temu, że wymienniki ciepła doprowadzają czynnik chłodniczy do instalacji, umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. W systemach klimatyzacji stosuje się między innymi agregaty chłodnicze i absorpcyjne agregaty chłodnicze.
Czym jest agregat chłodniczy?
Agregat chłodniczy, zwany chillerem, stanowi centrum systemu klimatyzacji. Dostarczany przez niego czynnik chłodniczy o odpowiednio niskiej temperaturze pozwala ochłodzić przepływające przez chłodnicę powietrze, które następnie rozprowadzane jest kanałami do wszystkich pomieszczeń budynku. Nowoczesne płytowe wymienniki ciepła marki SWEP charakteryzują się znakomitą wydajnością, a przy tym spełniają rygorystyczne wymagania związane z ochroną środowiska. Urządzenia zasilane są energią elektryczną i montowane na zewnątrz budynku.
Co wyróżnia absorpcyjny agregat chłodniczy?
Nieco innym typem wymiennika ciepła jest absorpcyjny agregat chłodniczy. Generuje on chłód, wykorzystując zjawisko absorpcji, czyli pochłaniania. Schładzanie odbywa się poprzez odparowanie czynnika chłodniczego, co następuje za pośrednictwem ciśnienia mniejszego niż ciśnienie wrzenia. Dzięki temu dochodzi do lokalnego obniżenia temperatury. Absorpcyjny agregat chłodniczy może być zasilany przez ciepło pochodzące z pary wodnej bądź gorącej wody, co jest świetnym rozwiązaniem w przypadku niedoborów energii elektrycznej. Urządzenie to może również w znakomity sposób wykorzystywać ciepło odpadowe lub technologiczne, występujące przede wszystkim w energociepłownictwie oraz przemyśle.