Czym charakteryzują się płytowe wymienniki ciepła?

Warto wiedzieć, że praca wymienników ciepła jest pasywna. Urządzenia te nie mają możliwości samodzielnego generowania energii cieplnej, ich zadaniem jest wyłącznie przekazywanie ciepła pomiędzy co najmniej dwoma innymi elementami układu. Do wymiany może dojść tylko wtedy, gdy media (w ciekłym lub gazowym stanie skupienia) różnią się temperaturą. Wymienniki ciepła mają szerokie zastosowanie w przemyśle, dzielą się też na wiele rodzajów, między innymi pod względem budowy. Dziś opowiemy więcej o płytowych wymiennikach ciepła.

Z czego składa się płytowy wymiennik ciepła?

Charakterystyczną cechą budowy płytowego wymiennika ciepła jest obecność połączonych ze sobą cienkich płyt. Płyty te mogą być połączone w wyniku lutowania bądź przykręcenia do specjalnej ramy. Z tego względu można wyróżnić wymienniki płytowe lutowane oraz wymienniki płytowe skręcane. Te pierwsze są o wiele częściej spotykane – pojawiają się między innymi w systemach ogrzewania podłogowego i centralnego ogrzewania, a także instalacjach fotowoltaicznych. Konstrukcja płytowego wymiennika ciepła wyodrębnia dwa obwody, między którymi dochodzi do wymiany energii. Wydajność urządzenia w dużej mierze zależy od liczby płyt i ich wielkości.

Jak wybrać urządzenie, by jego praca była efektywna?

Bezpieczeństwo pracy instalacji, która wykorzystuje płytowy wymiennik ciepła, wymaga, by urządzenie było precyzyjnie dobrane do systemu, z jakim ma współpracować. Innymi słowy, do instalacji centralnego ogrzewania, klimatyzatorów lub urządzeń chłodniczych należy wybierać dedykowane im wymienniki ciepła. Prawidłowe i bezawaryjne działanie urządzenia możliwe jest tylko wtedy, gdy jego parametry odpowiadają warunkom pracy. Trzeba zatem zwrócić uwagę na ciśnienie i graniczną temperaturę, istotna jest też moc wymiennika.