Wymiennik ciepła: Parownik

Parownik, najważniejsze informacje i cechy instalacji

Parownik czyli Wymiennik typu V to jeden z priorytetowych elementów systemu chłodniczego. Wymiennik BPHE firmy SWEP wykorzystywany jako parownik, działa na zasadzie: wtórny gaz lub ciecz ulegają schłodzeniu w momencie oddawania ciepła płynnemu czynnikowi chłodniczemu. Czynnik chłodniczy wrze i następuje jego przemiana w gaz a w ten sposób zabiera on więcej energii. Parownik SWEP gwarantuje stabilny proces wrzenia, z niewielką różnicą temperatur między czynnikami: chłodniczym i płynem wtórnym. Ta niewielka różnica temperatury świadczy o tym, że możliwa jest wyższa temperatura parowania, która bezpośrednio wpływa się na wzrost ciśnienia.

Zmniejszenie różnicy ciśnienia pomiędzy stroną niskociśnieniową (parownik) oraz stroną wysokociśnieniową (skraplacz) powoduje redukcje energii używanej przez sprężarkę. Wyższe ciśnienie parowania sprawia także wzrost gęstości gazowego czynnika chłodniczego. W momencie każdego skoku sprężarka będzie przesyłać przez instalację więcej czynnika chłodniczego. Dzięki redukcji zużycia energii a także wyższej zdolności chłodzenia następuje wzrost całkowitej sprawności systemu (COP).

Parowanie to większa część obszaru transferu ciepła parownika, przegrzewanie to jedynie około 5% całkowitego pochłaniania ciepła, jednak proces podgrzewania gazu z reguły zajmuje 10-25% całkowitej powierzchni przenoszenia ciepła.

wymienniki ciepła parownik

Poniżej: efekty przegrzewania w parowniku

wymienniki ciepła parownik

Praca z mniejszym przegrzaniem (a) gwarantuje większą dostępność aktywnej powierzchni do odparowania czynnika chłodniczego. Dzięki temu uzyskujemy wyższą temperaturę parowania a także wyższy współczynnik COP.

Ważne by Parownik był stabilny. W momencie gdy parownik jest niestabilny, wymagane jest wyższe przegrzanie (c), co powoduje niższą temperaturę parowania a także niższy współczynnik COP.

Parowniki SWEP ułatwiają stabilną i wydajną pracę nawet przy bardzo niskich wartościach przepływu czynnika chłodniczego oraz przy niskim przegrzaniu. Dzieje się tak dzięki innowacyjnej myśli technicznej zastosowanej w dystrybucji. Urządzenie dystrybucyjne wprowadza spadek ciśnienia na wlocie czynnika chłodniczego, dzięki czemu uzyskujemy duże turbulencje przepływu oraz równomierny przepływ przez pakiet płyt.

Jak wybrać właściwy parownik?

Jeśli zastanawiasz się, jaki parownik wybrać, skorzystaj z pomocy naszych fachowców. Już od lat zajmujemy się technikami grzewczymi i chłodniczymi, więc możesz mieć pewność, że doradzimy Ci najlepsze rozwiązania. Warto podkreślić, że współpracujemy jedynie ze sprawdzonymi producentami wspomnianych technologii, zatem każdy system, który znajdziesz w naszej ofercie, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. To, co cechuje nasze parowniki, to niezawodność oraz imponująca żywotność. Dzięki temu masz gwarancję, że podzespoły staną na wysokości zadania i sprawdzą się doskonale. Co równie istotne, zapewniamy wsparcie montażowe oraz ewentualny serwis, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Jeśli więc poszukujesz parowników najwyższej klasy, serdecznie zachęcamy do kontaktu już dziś.

Avatar for Atermal

Atermal