Skraplacz chłodniczy – budowa

Skraplacz chłodniczy to bardzo ważny element całego układu. Jego rola polega na odprowadzaniu do otoczenia ciepła skraplania, to natomiast jest sumą temperatury parowania, która została wyemitowana przez czynnik chłodniczy w parowniku oraz temperatury powstałej w ramach sprężania. Warto zauważyć, że skraplacze zbudowane są z trzech podstawowych część. Pierwsza z nich to część odpowiedzialna za chłodzenie. To właśnie tam czynnik chłodniczy w formie przegrzanej pary jest chłodzony, a jego temperatura sprowadzana jest z poziomu przegrzania do poziomu skraplania. Drugą, kluczową częścią skraplacza, jest strefa odpowiedzialna za skraplanie. Tam, przy udziale stałej temperatury oraz ciśnienia, czynnik chłodniczy zostaje skroplony. Ostatnią częścią skraplacza jest miejsce, gdzie czynnik chłodniczy zostaje schłodzony. W tym miejsce temperatura skraplania gwałtownie spada, a czynnik zostaje doprowadzony do temperatury przechładzania.

Rodzaje skraplaczy chłodniczych

Wyróżniamy dwa rodzaje skraplaczy, a czynnikiem, według którego się je dzieli, jest rodzaj chłodziwa stosowanego w procesie skraplania. Decyzja o tym, po jaki rodzaj skraplacza sięgnąć, jest podyktowana wydajnością urządzenia, co z kolei wynika z konkretnego zastosowania, a zatem między innymi miejsca, w którym będzie pracował układ chłodzący. Wyróżniamy zatem dwa rodzaje skraplaczy:

  • powietrzne oraz
  • wodne.

Skraplacze powietrzne oraz wodne

Skupmy się najpierw na skraplaczach powietrznych. W tym gronie wyróżniamy systemy o naturalnym oraz wymuszonym obiegu powietrza. To jednak niejedyne kryterium podziału, ponieważ systemy da się również uszeregować co do konstrukcji. W ramach tego klucza mamy więc do czynienia ze:

  • skraplaczami chłodniczymi lamelowymi,
  • skraplaczami chłodniczymi płytowymi,
  • skraplaczami chłodniczymi drutowymi,
  • skraplaczami lamelowymi z wentylatorem osiowym lub promieniowym.

Warto zauważyć, że wymieniane podzespoły znajdują zastosowanie nie tylko w wymiennikach freonowych, ale też amoniakalnych. Wielką zaletą skraplaczy powietrznych jest fakt, że chłodziwo stosowane w procesie jest szeroko dostępne i praktycznie na wyciągnięcie ręki. Powietrze też nic nie kosztuje. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, jakie panują w naszym kraju, można przyjąć, że aparatura tego typu może swobodne pracować w zakresie temperatur od -30C do +40C. Na marginesie trzeba jednak dodać, że chłodzenie powietrzem ma pewne mankamenty, z których największym jest fakt, że współczynnik przejmowania ciepła w wypadku powietrza jest stosunkowo niski. Sprawia to, że niezbędne staje się stosowanie wymienników o większej powierzchni, co z kolei dyskwalifikuje je w niektórych sytuacjach. Aparatura chłodzona powietrzem jest też dość hałaśliwa.

Skraplacze chłodzone wodą lepiej sprawdzają się w ograniczonej przestrzeni. Wydajność tego typu urządzeń jest również większa, ponieważ proces przebiega przy niższym ciśnieniu skraplania. Woda niezbędna w tym procesie nie musi pochodzić z sieci wodociągowej, co znacząco zmniejsza koszty funkcjonowania całej instalacji, można bowiem używać wody pochodzącej ze studni lub nawet naturalnych cieków. Trzeba zresztą podkreślić, że woda z otwartych źródeł najlepiej nadaje się do tego celu, ponieważ dla wydajnej pracy systemu ważne jest, by chłodziwo było czyste i przede wszystkim cechowało się niską twardością. Skraplacze chłodnicze na wodę również dzielą się pod kątem określonych typów konstrukcji. Dodajmy, że nie tylko dostarczamy aparaturę najwyższej klasy, ale służymy też wsparciem oraz pomocą w doborze najlepszych rozwiązań. Jeśli więc potrzebujesz naszego wsparcia, serdecznie zachęcamy do kontaktu już dziś!