Asymatrix

wymienniki ciepła

Nowatorskie Wymienniki Ciepła SWEP

Technologia Asymatrix

Nowoczesna technologia konstrukcji płyt

AsyMatrix są nowoczesną technologią asymetrycznych wymienników płytowych BPHE marki SWEP. Asymetryczne ułożenie kanalików w jest sprytnym rozwiązaniem dla połączenia maksymalnej efektywności przekazu ciepła po stronie czynnika chłodniczego z minimalnym spadkiem ciśnienia z obiegu wtórnego.

Zalety nowatorskiego rozwiązania widać również w wyższej sprawnosci energetycznej a także w lepszym użyciu materiału konstrukcyjnego względem konwencjonalnych wymienników ciepła.

wymienniki ciepła asymatrix

Symetryczne wymienniki BPHE

wymienniki ciepła asymatrix

Wymienniki AsyMatrix BPHE

Agregaty chłodnicze

Zasada działania

W celu uzyskania maksymalnej wydajności chłodzenia, w agregatach chłodniczych stosuje się duże przepływy cieczy. Jednakże duży przepływ niesie za sobą spadek ciśnienia i większy poziom energii wymagany dla pomp. A to z kolei zmniejsza ogólną sprawność systemu.

AsyMatrix daje możliwość redukcji spadku ciśnienia w obiegu wtórnym, jednocześnie zachowując właściwy poziom przenoszenia ciepła.

Korzyści AsyMatrix

 • Wydajności wymiennika z technologią AsyMatrix nie ogranicza spadek ciśnienia, dzięki temu ilość płyt może być mniejsza
 • Odnotowuje się zmniejszony spadek ciśnienia (w stosunku urządzenia DP400 w popularnych agregatach chłodniczych, nawet o 30%). Dzięki temu zyskujemy poprawę wartości współczynnika COP i zmniejszenie wyczerpania pompy wtórnego obiegu płynu.
 • Dzięki technologii AsyMatrix zapotrzebowanie na czynnik R410A jest mniejsze, a to z kolei pozwala na zmniejszenie kosztów czynnika chłodniczego. To rozwiązanie wpływa na bardziej ekologiczny charakter produkowanych wymienników, spełniający normy europejskiego prawa.
 • AsyMatrix zmniejsza objętość czynnika zatrzymanego w obiegu wewnętrznym maksymalnie o 30 procent.
 • Węższe kanały czynnika chłodniczego podwyższają efektywność oddawania ciepła.

Efekty

Urządzenie DP300 pozwala na zwiększenie o 3% poziom współczynnika COP/EER agregatu chłodniczego, dzięki podwyższeniu temperatury parowania o 1 K.

Zużycie o ok 1/4 ilości materiału mniejsze niż w konwencjonalnych wymiennikach BPHE dzięki wysokiej wydajności cieplnej(12,5 kW/m2) urządzenia DP300

Duże oszczędności mocy. W przypadku agregatu chłodniczego o mocy 200 kW, używanego przez 3000 godzin, możemy zaoszczędzić nawet 5000kWh czyli około 2500zł rocznie.

Mieszkalne kotły gazowe

Zalety

Dzięki innowacyjnemu, asymetrycznemu rozwiązaniu z dwiema termicznie różnymi stronami technologii Asymatrix, uzyskują Państwo:

 • mniejsze zapotrzebowanie na dużą ilość płyt
 • znacznie efektywniejszy transport ciepła po stronie wody użytkowej
 • możliwość stosowania pomp o mniejszej mocy w układach centralnego ogrzewania, dzięki kompaktowej budowie wymiennika BPHE
 • mniejszy spadek ciśnienia po stronie centralnego ogrzewania

Efekty

Poniższe grafiki prezentują sprawność AsyMatrix w przypadku symulowanych spadków ciśnienia w odniesieniu do trzech wymienników BPHE, skonstruowanych do użytku w instalacjach z kotłami gazowymi. Wymienniki: EST i E6T oraz wymiennik E5AS zaopatrzony w technologię AsyMatrix

wymienniki ciepła asymatrix

Obciążenie cieplne a waga

wymienniki ciepła asymatrix

Współczynnik dP po stronie wody pierwotnej

Główne zalety technologii AsyMatrix

Lepsza wydajność i większa sprawność przy zmniejszonej ilości energii i materiału

Natężenie masowe przepływu w asymetrycznym wymienniku BPHE jest takie samo w porównaniu z wymiennikiem symetrycznym. Jednakże dzięki asymetrycznym wzorom na płytach po obu stronach wymiennikac osiąga się lepsze ciśnienie oraz wydajniejszy transport ciepła. Dzięki optymalizacji spadków ciśnienia oszczędzamy energię.

Dzięku innowacyjności rozwiązania AsyMatrix zyskują Państwo przede wszystkim:

 • Wyższą sprawność
 • Większą moc
 • Mniejszy rozmiar instalacji
 • Oszczędność w stosowanych pompach (mniejsze pompy – większa oszczędność energii)
Avatar for Atermal

Atermal