Wymiennik ciepłej wody

Wymiennik ciepłej wody to newralgiczny element instalacji CWU. Bez prawidłowego działania tego elementu nie byłby możliwe pobieranie ciepłej wody, a co za tym idzie – komfort użytkowników byłby znacząco niższy. Dobór wymiennika ciepłej wody powinien być podyktowany potrzebami osób, które korzystają z instalacji. Ważna jest chociażby liczba punktów, z jakich czerpana będzie woda, zatem najprościej rzecz ujmując fakt, ile baterii kranowych będzie zasilanych z pomocą konkretnego wymiennika. Ważne jest również to, czy system wykorzystywany jest w domu jednorodzinnym, czy na przykład obiekcie użytkowanym publicznie.

Wymiennik ciepłej wody użytkowej – przepływowy i pojemnościowy

W naszym asortymencie znajdziesz wymienniki przepływowe oraz pojemnościowe. Wybór określonego rozwiązania powodowany jest rodzajem miejsca, kwestiami technicznymi oraz wymaganą wydajnością instalacji. Wymienniki przepływowe cechują się tym atutem, że pozwalają na czerpanie wody przez dowolny, właściwie nieograniczony czas. Co jednak bardzo istotne – intensywność strumienia ciepłej wody, a także jej temperatura, zależne są od mocy podzespołów grzewczych. Z drugiej strony – jeśli chodzi o systemy pojemnościowe, trzeba mieć na uwadze spadki temperatury pobieranej wody. Innym istotnym mankamentem jest wielkość i pojemność zbiornika.

Wymienniki ciepłej wody użytkowej – wady i zalety

Istotną niedogodnością, jaka wiąże się z używaniem podgrzewaczy przepływowych, jest zmienna siła strumienia ciepłej wody. To szczególnie ważne, gdy jednocześnie korzysta się z kilku punktów czerpania. Wówczas należy liczyć się z faktem, że wpłynie to na szybkość oraz sprawność poboru. Trzeba również dodać, że innym mankamentem wymienników przepływowych jest fakt, że kiedy bateria znajduje się w większej odległości od podgrzewacza, trzeba liczyć się z opóźnieniami, ponieważ ciepła woda dociera do kranu dopiero po jakimś czasie.

Oferowane systemy mają jednak całą masę zalet, z których najważniejszą jest oczywiście efektywność, która w prosty sposób przekłada się na zaoszczędzone pieniądze. Inną zaletą urządzeń pojemnościowych jest również fakt, że mogą działać we współpracy z właściwe każdym źródłem energii cieplnej. Równie dobrze radzą sobie w systemach grzanych kotłem gazowym, piecem na paliwo stałe, instalacją słoneczną oraz pompą ciepła. Dwa ostatnie źródła są ostatnio szczególnie popularne, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną odbiorców. Trzeba także dodać, że innym, ale nie mniej ważnym atutem zasobników, jest ich pojemność. To urządzenia mogące pomieścić do dwustu litrów, gdy mówimy o zbiornikach wykorzystywanych w budynkach mieszkalnych. Jeśli zatem zastanawiasz się nad zakupem konkretnego systemu, daj nam znać już dziś. Możesz polegać na naszym doświadczeniu. Wsparcie fachowców to kluczowa sprawa, gdy podejmuje się decyzję na lata. Gwarantujemy również wsparcie montażowe oraz usługi z zakresu konserwacji i ewentualnego serwisu.