Skraplacz

Skraplacz – lutowane wymienniki SWEP

Szczegółowe informacje i zastosowania w instalacjach

Jest to jeden z najważniejszych elementów systemów chłodniczych. Wymiennik przeznaczony do takiego zastosowania działa na zasadzie odbierania gazowego czynnika chłodniczego od sprężarki. Uzyskane w ten sposób ciepło nadaje się do ogrzania budynków mieszkalnych oraz gorącej wody użytkowej. Ciepło odbierane jest przez ochładzanie gazu, kondensację oraz dochładzanie płynnego czynnika chłodniczego. Dzięki profesjonalnej konstrukcji wymienników SWEP możliwe jest uzyskanie najwyższej wydajności oddawania ciepłą we wszystkich trzech regionach przenoszenia ciepła. Dzięki temu różnice temperatur pomiędzy wlotem a wylotem skraplacza są wykorzystywane w pełni: temperatura wody jest podnoszona, a często przekracza ona nawet temperaturę kondensacji.

wymienniki ciepła skraplacz

Minimalna różnica temperatur między czynnikiem chłodniczym i wtórnym płynem w skraplaczu przeciwprądowym, pincz, występuje na początku procesu kondensacji, ad. rysunek( punkt b). Wrażliwe jest to zwłaszcza w skraplaczach pompy ciepła gdyż różnica temperatur skraplania i opuszczania wtórnego płunu jest niewielka.

Skraplacze SWEP są na bieżąco testowane i weryfikowane pod kątem niewielkich podejść temperatury do wartości zerowych, a nawet ujemnych, pomiędzy temperaturą skraplania oraz temperaturą opuszczającej wody, dzięki czemu wyeliminowane jest ryzyko niestabilnej kondensacji.

Dochładzanie

Czynnik chłodniczy zwykle opuszcza skraplacz z minimalnie niższą temperaturą w porównaniu do temperatury nasycenia. To dochładzanie to około 2-5% całkowitego oddania ciepła i jest niezbędne dla uniknięcia czynnika zdławionego przed zaworem rozprężnym. Dochładzacz może również obniżyć temperaturę skroplin. Podwyższenie dochłądzania ograniczy ilość czynnika zdławionego za zaworem rozprężnym. Dzięki temu mamy do czynienia z podwyższoną skutecznośćią chłodzenia gdyż większa ilość czynnika chłodniczego może odparować. Zanotowany wzrost sprawności systemu – współczynnik COP, to około 0,5-2% na stopień dochładzania, w zależności od typu czynnika chłodniczego oraz od warunków roboczych. Dla zróżnicowanych instalacji mamy w swojej ofercie dostosowane dochładzacze, o budowie kompaktowej i ekonomicznej eksploatacji.

Schładzanie

Jednofazowa oddawanie ciepła polega na tym że temperatura czynnika chłodniczego gazowego spada około 20-50 K. Dzieje się tak w pompach ciepła wyposażonych w schładzacze, które zapewniają całościowy użytk gazu o wysokiej temperaturze ok 65-90°C ze sprężarki. Zasilając zbiornik akumulacyjny wody za pomocą pompy ciepła, można otrzymać wodę o wysokiej temperaturze z podwyższonym współczynnikiem operacyjnym COP.

Avatar for Atermal

Atermal