Wymiennik

Wymiennik ciepła

Jak oswoić wymiennik ciepła

Dla wielu osób spoza branży ciepłowniczej nazwa „wymiennik ciepła” (ang. Heat exchanger, niem. Wärmetauscher ) brzmi niezwykle zagadkowo. Daje skojarzenie z zupełnie różnymi dziedzinami życia, czasem wymiennik ciepła brany jest nawet za wytwór metafizyczny.

Wymiennik ciepła z zasady zajmuje się wymianą temperatur między danymi ciałami lecz nie wszyscy kojarzą termin ten z przeznaczeniem technicznym, z uwagi na różne rozumienie „ciepła” zawartego w nazwie urządzenia. Po części nie jest to błędem. Wymienniki ciepła wpływają bezpośrednio na odczuwane przez ludzi ciepło, nie tylko to fizyczne, związane z ogrzewaniem pomieszczeń ale również zapewniają spokój, komfort funkcjonowania i bezpieczeństwo, czyli ciepło wewnętrzne.

Wymiennik ciepła w ujęciu technicznym to urządzenie działające na prostej zasadzie odbioru energii jednego medium i przekazywania jej dalej, dzięki czemu można widocznie zaoszczędzić energię. Wymiana energii cieplnej zachodzi między najmniej dwoma mediami w różnych stanach skupienia, ciekłym lub gazowym. Medium o wyższej temperaturze oddaje część energii do układu o niższej temperaturze.

Wymienniki ciepła towarzyszą nam w każdej dziedzinie życia dzięki czemu wpływają bezpośrednio na najważniejsze dla człowieka: zdrowie i dobre samopoczucie.

Avatar for Atermal

Atermal