Jak dobrać wymiennik do pompy ciepła?

Każda pompa ciepła pozyskuje energię z otoczenia za sprawą odpowiedniego wymiennika wodnego, gruntowego lub powietrznego przy pośrednictwie specjalnie dobranego czynnika chłodniczego, a więc substancji o niskiej temperaturze wrzenia oraz wysokim przewodnictwie cieplnym. Po ogrzaniu czynnika chłodniczego i będącym następstwem tego procesu odparowaniu oraz sprężeniu dla zwiększenia różnicy temperatur jest on kierowany do wymiennika, gdzie zebrane ciepło może swobodnie przepłynąć do wody krążącej w konkretnej instalacji centralnego ogrzewania. W tym celu konieczny jest jednak odpowiednio dobrany wymiennik płytowy do pompy ciepła. Przekonajmy się, co okaże się najistotniejsze przy jego wyborze i sprawdźmy, dlaczego jest to ważne.

Jakie parametry mają znaczenie dla właściwej pracy wymiennika?

Podstawowe parametry wymiennika ciepła, od których uzależniona będzie jego poprawna praca to przede wszystkim wielkość zastosowanych w nim płyt, a więc ich szerokość i wysokość, a także grubość. Niezwykle ważny okaże się ponadto odstęp pomiędzy sąsiadującymi płytami. Kluczowa będzie przewodność cieplna zastosowanego do ich produkcji materiału. Nie można zapominać o charakterystyce używanego czynnika chłodniczego oraz krążącej w instalacji wody. Przy wyborze należy brać pod uwagę też kwestie związane z przyłączami oraz elementami instalacyjnymi pozwalającymi na wygodne podłączenie elementu.

Dlaczego wymiennik ciepła jest ważny?

Prawidłowa praca wymiennika ciepła zastosowanego w pompie przesądza o efektywności wykorzystania zgromadzonej przez nią energii. Jeżeli nie zostanie ona szybko i sprawnie przekazana do wody trafiającej do systemu ogrzewania płaszczyznowego, pompa będzie pracowała nieekonomicznie, zużywając o wiele większą ilość prądu, co szybko przełoży się na koszt ogrzewania i wysokość płaconych rachunków.